Книги з моралі та етики – це та література, що передусім збагачує нас духовно. Вона слугує тим дороговказом, який допомагає розібратися в самому собі й визначити власний життєвий шлях. Останнім часом поняття моральності стало трохи заштампованим. Багато хто обурюється, коли йому починають «читати мораль». Однак такі книги насамперед присвячені вічним цінностям – вірності, дружбі, коханню. І тому вони ніколи не втратять актуальності.

Українські книги дуже часто торкаються теми морального вибору героїв. Так, варто згадати збірку Івана Франка «Сойчине крило. Украдене щастя». Її персонажі переживають біль від зради й утрати, мають загострене відчуття справедливості та болюче шукають правду. Вони ніби втілення роз’ятреної душі самого письменника у всій багатоманітності та драматичності. Моральна проблематика підіймається й у книжці Франка «Перехресні стежки». Її головний герой нерідко опиняється перед складним вибором, який вимагає від нього міцної волі та відповідальності за власні вчинки. Похмурі тіні минулого постійно виринають на його шляху та завдають значних душевних переживань.

Добірка книг, в яких знецінюється мораль

Твори про мораль розкривають перед нами дуже різних героїв. Так, класикою став перший український історичний роман – «Чорна рада: хроніка 1663 року» Пантелеймона Куліша. Образ Івана Брюховецького — взірець політичної аморальності. Він яскраво ілюструє нам людину, що задля втілення власних ницих бажань здатна призвести до катастрофи власну Батьківщину. Брюховецького можна назвати першим українським політиком-популістом. Подібних героїв гостро висміює у своїй збірці «Сто тисяч» Іван Карпенко-Карий. Він зображає їхнє нещире єство й абсолютно аморальний світогляд, націлений лише на збагачення. Не дивно, що комедії Карпенка-Карого отримали таку популярність. Вони й дотепер ставляться на театральних сценах та мають неабиякий попит. Проблематики моралі торкався і Григорій Сковорода. У своїх творах він висуває ідею сродної праці та пошуку власного призначення. Варто згадати збірку «Григорій Сковорода. Літературні твори», яка містить аналітичне дослідження Валерія Шевчука, біографію самого філософа та, власне, його твори. Це видання сподобається як академічним читачам, так і звичайним поціновувачам української літератури.

Книги про моральність ніколи не втрачають своєї актуальності. Так, видання Володимира Винниченка «Федько-халамидник. Момент» дарує читачам дуже драматичні оповідання. Герой одного з них, хлопець Федько – хуліган і розбишака, але він чесний і ніколи не йде на підлість. Утім, заради порятунку товариша він одного разу все ж говорить неправду, а згодом помирає від хвороби. Дуже сильна моральна складова і в романі Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?». Головний герой твору, Нечипір, у дитинстві терпів знущання однолітків і погане ставлення від матері. У дорослому житті він розпочав боротьбу за соціальну справедливість, але й сам не помітив, як став злочинцем. Моральна проблематика близька і персонажам збірки Михайла Коцюбинського «Тіні забутих предків. Intermezzo». Вони болісно переживають утрати та шукають себе. Приклад високоморальної дівчини — головна героїня п’єси Івана Котляревського «Наталка Полтавка». Вона зберігає вірність коханому й бореться за своє щастя. Цей твір уміщено до збірки «Енеїда. Наталка Полтавка». А от Свирид Петрович із твору Михайла Старицького «За двома зайцями» — людина геть не моральна. Він намагається залицятися одночасно і до багатої Проні, і до бідної красуні Галі, але, у результаті, отримує нищівну поразку. Ці книги української класики купити можна в мережі магазинів «Книгарня «Є».